Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Skladování vánočního cukroví: To suché potřebuje dýchat a čokoláda nesnese mráz

Do nejkrásnějších svátků v roce zbývá posledních pár dnů. A protože si řada z nás nedokáže představit Vánoce bez voňavého cukroví, spoustu domácností plní v těchto dnech vůně lineckého, vanilkových rohlíčků, perníčků a dalších laskomin. Víte ale, jak uchovat cukroví čerstvé a chutné až do konce roku? Máme pro vás několik praktických tipů!
Cukrovinky

„Suché“ cukroví musí změknout
Mezi typické „suché“ druhy cukroví patří linecké nebo třeba perníčky, které potřebují čas na to, aby změkly. Proto je ukládejte do papírových krabiček nebo přepravek vyložených ubrouskem, kde budou mít dost času změknout. Pokud by se vám přece jen pár dnů před Štědrým dnem zdálo, že cukroví není dostatečně měkké, vložte k němu rozkrojené jablko nebo kousek čerstvého chleba. Tahle vychytávka „pustí“ k cukroví vlhkost a to proto rychleji změkne. Nezapomeňte jablko nebo chléb co druhý den měnit.

Náš tip: Pokud pečete sušenky nebo perníčky, po změknutí je přesuňte do speciální dózy nebo krabičky, kde se k nim nedostanou nepříjemné pachy, které by mohly požitek z konzumace vánočních dobrot zkazit.  
Krémové cukroví, kokosky a pusinky si s vlhkem nerozumí

Kromě „suchého“ cukroví ale řada z nás připravuje taky to, které se plní nejrůznějšími druhy krémů, marmelád nebo polev. Typickým příkladem jsou kokosky, sněhové pusinky a krémové nebo nepečené cukroví, kterému pro změnu vlhkost dobře nedělá.

A tady se dostávají ke slovu praktiční pomocníci, se kterými vám vánoční cukroví vydrží chutné a čerstvé nejen do Vánoc, ale klidně až do nového roku. Řeč je samozřejmě o vakuovacích boxech a dózách Status, ve kterých za pomocí manuální nebo elektrické pumpy vytvoříte vakuum, díky kterému se k cukroví nedostane vlhkost, ani pach z lednice či spíže.

Cukrovinky

Měli byste vědět: Pokud pečete bezlepkové cukroví, myslete na to, že musí být od druhů s moukou striktně oddělené. To samé platí také pro prkénka, vykrajovátka nebo válečky, které je potřeba před použitím důkladně očistit. I stopové množství lepku totiž může celiakům vadit.

Čokoládové cukroví na mráz nepatří
Pokud jste napekli více cukroví, než dokážete během Vánoc zkonzumovat, možná vás překvapí, že některé druhy můžete bez obav zamrazit. Opět použijte vakuovací boxy nebo dózy Status, zbavte prostor vzduchu a takto upravené cukroví uložte do mrazničky. Jen si dávejte pozor na druhy s čokoládovou polevou. Těm totiž mráz nesvědčí a poleva by mohla popraskat. Problémem můžou být i příliš tučné kousky cukroví, které by mohly pro změnu delším mražením zežluknout. Zmrazené kousky cukroví můžete třeba na jaře vytáhnout a připomenout si tak kouzelnou vánoční atmosféru.

Pošlete článek známému